صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  عدالت در چند همسری و...
مرداد
۲
۱۳۹۳
عدالت در چند همسری و اختلاف مفهومی در باره آن
مرداد ۲ ۱۳۹۳
پرسش و پاسخ قانونی
۱
, , , , , ,
image_pdfimage_print

 

پرسش:

یک عمر شنیده ایم که در چند همسری شوهر باید عدالت را درباره همسران خود مراعات کند. من زن اول هستم و شوهرم روی من زن گرفته. خانواده من ثروتمند نیستند و زمانی که این مرد آمد به خواستگاری آه در بساط نداشت. ولی بعد دستش به جاهائی بند شد و در مدت دوسه سال پولدار شد. همه چیز خودش را نو کرد. اتومبیل، دفتر کار، پوشاک، سفرهای متعدد به خارج و سرانجام زن جوانی را از خانواده ثروتمندی به عقد خود در آورد و برای او چنان شکوه و جلالی درست کرده که بیائید و ببینید. من و بچه هایم هنوز در همان خانه دوران تنگدستی او زندگی می کنیم و سطح زندگی مان عوض نشده. البته به بچه ها می رسد. ولی به من هرگز. زن دوم در قیطریه زندگی می کند. خانه اش استخر و سونا دارد. آشپز و مستخدم و راننده دارد. و خلاصه چیزی که در کار نیست عدالت در جمع همسران است. آقا به دروغ خیلی هم خودش را مومن و مسلمان جا می زند.

پاسخ:

تا کنون دنبال تامین عدالت راهی دادگاه شده اید؟

پرسش:

اتفاقا می خواهم همین را برای شما شرح بدهم تا شاید این قدر از ضرورت رعایت عدالت در چند همسری ننویسید. بنده رفتم دادگاه و دست خالی برگشتم.

پاسخ:

همه قصه را برای قاضی شرح دادید؟ مدارک لازم را تقدیم کردید؟ گفتید برای همسر دیگرش راننده و مستخدم و خانه و زندگی مجلل درست کرده؟

پرسش:

بله… همه را گفتم. کلی هم مدرک و شاهد و دلیل بردم. گفتم که من هم عین آن زندگی را مطابق شریعت اسلام می خواهم. چرا باید من در نارمک توی یک آپارتمان فسقلی زندگی کنم و آن خانم مثل ملکه ها در یک قصر ؟

پاسخ:

قاضی چگونه با همسرتان برخورد کرد؟

پرسش:

خیلی با احترام. شوهرم را می شناخت. خیلی او را نصیحت کرد تا من را هم در زندگی راضی نگاهدارد. اما عدالت را یک جور دیگری تعریف می کرد. نه آن جوری که شماها به خورد ما می دهید.

پاسخ:

مثلا چه جوری؟ مگر عدالت چند جور تعریف دارد؟

پرسش:

من هم می خواستم همین را از شما بپرسم. قاضی در پاسخ من که گفتم مستخدم و راننده و خانه و زندگی آن چنانی می خواهم. نه گذاشت و نه ورداشت. با پرخاش پرسید: مگر در خانه پدرت این ها را داشته ای؟

پاسخ:

شما چه گفتید؟

پرسش:

هاج و واج شدم. گفتم چه ربطی دارد. خب خانواده من کاسب جزء بودند. اما شوهرم که ثروتمند است.

پاسخ:

قاضی چه پاسخی داد؟

پرسش:

پرونده را باز کرد و شرح داد که همسر دوم از یک خانواده ثروتمند است که عادت به خانه و زندگی عالی و کلفت و نوکر و راننده دارد. ملاک ما برای تامین عدالت در جمع همسران این است که نفقه و هزینه های لازم را متناسب با آن چه زن در خانه پدری اش از آن بهره مند بوده بپردازد و تامین کند. نه بیشتر از آن.

پاسخ:

به کدام قانون استناد کرد؟

پرسش:

مگر قانونی هم داریم؟

پاسخ:

بله… ولی قضات شریف که دستورات شرعی را با رویکرد های جدید تفسیر و تعریف می کنند، ظلم را با استناد به تعاریف ضد عدالت که در برخی مواد قانونی هم وارد شده است اجازه نمی دهند. و عدالت را با مفاهیم امروزی تعریف می کنند.

پرسش:

راستی قانون داریم؟ کدام است و چه می گوید؟

پاسخ:

به موجب ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی- نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، نان، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض.

پرسش:

جوابم را گرفتم. همگی ول معطلیم. دنیا به کام ثروتمندان است. عدالت را هم آنها تعریف می کنند.

پاسخ:

ولی همه قضات خودشان را در این قالب های خشک و تعاریف ناقص از عدالت حبس نمی کنند.

پرسش:

وقتی قانون این جوری نوشته می شود، عدالتی را نمی توان انتظار داشت. با چند قاضی چیز فهم که این قانون را به نفع زنان تفسیر کنند، کار درست نمی شود. قانون را باید عوض کرد.

پاسخ:

حق با شماست.  1. Azadeh said on مرداد ۶, ۱۳۹۳

    این خانم در یک جمله به خوبی پاسخ شما را داد: همگی ول معطلیم! از این بهتر نمیشد.

Leave a reply

Your email address will not be published.