صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  معضل امروزه فرزندخوا...
تیر
۳۱
۱۳۹۳
معضل امروزه فرزندخواندگی؛ ذکر نام پدرومادر اصلی در شناسنامه کودک
تیر ۳۱ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

9311_849

عکس: مهرخانه

عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اینکه امروزه اغلب خانواده‌های متقاضی حضانت فرزند، به دنبال فرزندان زیر ۶ماه هستند، گفت: اغلب زوجین می‌خواهند فرزندشان والدین نامعلومی داشته باشند تا در آینده مشکلاتی برای خود و فرزندشان به وجود نیاید.

عبدالرضا مصری ، با یادآوری وجود ۷ متقاضی برای یک کودک دارای شرایط فرزندخواندگی، افزود: امروزه شرایط متعددی برای فرزندخواندگی درنظر گرفته شده که هم قانون این شرایط را برای زوجین معین کرده و هم زوجین برای پذیرش کودک شرایطی دارند که تنظیم این دو با هم زمان‌بر و تاحدودی سخت است.

حمیدرضا الوند مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی نیزدر همین ارتباط به ایرنا گفت: اکنون به ازای هر بچه واجد شرایط سرپرستی در کشور یا فرزندخانوادگی، بطور میانگین ۷،۵ زوج متقاضی تایید شده واجد شرایط داریم یعنی ۱۵ زن و شوهر متقاضی فرزند هستند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اغلب متقاضیان پذیرش کودک، خواهان فرزند زیر ۶ ماه هستند و گاهی ممکن است در آن مرکز حدود ۵۰ فرزند با سن ۲ سال وجود داشته باشد که هیچ متقاضی برای پذیرش حضانت آنها وجود ندارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه سلیقه والدینی که به دنبال فرزندخواندگی هستند متفاوت است، تصریح کرد: به عنوان مثال برخی از والدین به دنبال فرزند دختر هستند و برخی به دنبال فرزند پسر؛ در این میان ممکن است علاوه بر اهمیت جنسیت فرزند، سن نیز برای زوجین دغدغه باشد.

الوند با اشاره به اینکه سالانه بین یکهزار تا یکهزار و ۲۰۰ نفر از کودکانی که پدر و مادر آنها در قید حیات نیستند و یا هویت خانوادگی آنها مشخص نیست، به فرزندخواندگی پذیرفته می شوند گفت: براساس قانون جدید، حتی اگر کودکان بد سرپرست صلاحیت سرپرستی آنها چندین بار در مراجع قضایی از دست برود، به تشخیص کارشناسان سازمان بهزیستی کشور می توانند به سرپرستی دائم و فرزندخواندگی واگذار شوند. اکنون ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر از کودکانی که هویت خانوادگی آنها مشخص نیست، در خانواده های واجد شرایط ساماندهی شدند که این خانواده ها از بستگان سببی و نسبی و یا کسانی هستند که نسبتی با کودک ندارند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه اغلب فرزندان بدسرپرست در سنین بالا هستند، تاکید کرد: اغلب خانواده‌ها به دنبال فرزندان زیر ۶ماهی هستند که والدین نامعلومی داشته باشند، در این میان زوجین کمتر به دنبال فرزندان بدسرپرست می‌روند زیرا حضانت و نگهداری کودکان بدسرپرست از سوی دادگاه زمانی به بهزیستی سپرده می‌شود که خانواده‌ آنها به دلایلی از جمله اعتیاد یا زندانی شدن صلاحیت و توانایی نگهداری از فرزند خود را ندارند؛ در این صورت این بیم برای خانواده‌های متقاضی فرزندخواندگی وجود دارد که ممکن است پدرومادر اصلی کودک بدسرپرست بعد از احراز صلاحیت از سوی دادگاه، دوباره خواهان فرزند خود باشند.

الوند با بیان اینکه بیش از ۸۷ درصد کودکان تحت پوشش سازمان بهزیستی کودکان بد سرپرست هستند، افزود: این به آن معنا است که اعضای خانواده آنها در قید حیات هستند، اما صلاحیت نگهداری این کودکان را ندارند. میزان ورودی کودکان بدسرپرست با خروجی آنها برابر است، یعنی سازمان بهزیستی سعی می کند هر کودکی که وارد این سیستم و تحت پوشش قرار می گیرد را نیز وارد خانواده کند.

مصری درباره قانون اخیری که اشاره به ذکر نام پدرومادر اصلی در شناسنامه کودک دارد، افزود: متاسفانه این قانون نیز یک مشکلی برای خانواده‌های خواهان فرزند ایجاد کرده است که اغلب این خانواده‌ها معتقدند در آینده این مهم، معضلاتی را برای آنها و فرزندشان به وجود می‌آورد.  درهر صورت لازم است شرایط برای حضانت فرزندان در ایران به گونه‌ای بهبود یابد تا خانواده‌ها رغبت بیشتری برای حضانت فرزندان بی‌سرپرست یا بدسرپرست داشته باشند.

منابع: خانه ملت ایرنا  Leave a reply

Your email address will not be published.