صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  من پسر نیستم، می خو...
تیر
۳۰
۱۳۹۳
من پسر نیستم، می خواهم دختر شوم
تیر ۳۰ ۱۳۹۳
تجربه ها و خاطره ها
۱
, , , ,
image_pdfimage_print

252250_716

عکس: IRQO

مژگان میر اشرافی – مددکار اجتماعی

« به محض آنکه خانواده ام در جریان مشکل من قرار گرفتند و به آنها گفتند که باید پسرشان به دختر تبدیل شود، از خانه طردم کردند.»

« ما خانواده ای با آبرو و مذهبی هستیم. پسر من هیچ عیبی ندارد، ولی چون با دوست و رفیق ناجور معاشرت کرده و مطالبی را از دیگران شنیده، می گوید من پسر نیستم، می خواهم دختر شوم.»

« پدرم مرا از خانه بیرون کرد و پدر و برادر بزرگترم تهدید کرده اند، اگر بخواهم تغییر جنسیت بدهم، سرم را می برند.»

در تمامی نقاط دنیا کودکانی به دنیا می آیند که بدون آنکه ظاهرشان نشان دهد با یک هویت دوگانه جنسیتی مواجهند. آنها در ظاهر ممکن است دختر و یا پسر باشند و شناسنامه شان با هویت دختر و یا پسر مشخص شود، خصوصیات جنسی دیگری در خود احساس می کنند. به این وضعیت اختلال هویت جنسی اطلاق می شود. افراد پیوسته از جنسیت بیولوژیک خود ناراضی بوده و در صدد کسب خصوصیات ظاهری و آناتومیک جنس مخالف خود و رهایی از خصوصیات جنسی خود هستند.

آنان در موارد بسیاری در خانه بخاطر داشتن خلق و خوی جنس مخالف تنبیه شده و آزار دیده اند. بسیاری از این افراد عذاب غیرطبیعی بودن را از کودکی با خود به دوش کشیده و به همین علت درخانه، مدرسه و محیط کار مشکلات روحی و روانی زیادی را تجربه می کنند.

برای بسیاری از خانواده ها پذیرش فرد ترنسکشوال، به دلایل فرهنگی است. برخی خانواده ها به دلیل ناآگاهی و نداشتن اطلاعات کافی درباره این اختلال، همچنین مسائل عقیدتی و مذهبی به این افراد به دیده فردی نابهنجارو یا حتی مجرم و منحرف می نگرند. برای بسیاری از خانواده ها غیرقابل پذیرش است که فرزندشان با ظاهری مغایر با جنسیت خود در محله و جامعه حضور یابد. همواره خانواده با این پرسش که حال می بایست چه برخوردی با این موضوع داشته باشد، مواجه می شود و به دلیل ترسی که در سیستم خانواده به وجود می آید گاهی رفتارهای خشونت آمیز برعلیه عضو دارای اختلال، از خود نشان می دهد و یا سعی می کند با استفاده از تنبیه و یا حتی خشونت، این عضو خانواده را به قول معروف” سر عقل”  آورد.

براساس گزارش های منتشرشده از طرف سازمان بهزیستی، مرکز مداخله در بحران و خدمات اجتماعی شهید نواب صفوی، تنها مکانی در کل کشور است که  به افراد مبتلا به اختلال هویت جنسی، به عنوان یکی از گروه های در معرض آسیب و آسیب دیده، خدمات اجتماعی و حمایتی ارائه می دهد. اما این سازمان و مددکاران اجتماعی آن  برای ارائه خدمات خود با محدودیت های عدیده ای روبرو هستند و با آنکه حدود ۴ هزار فرد مبتلا به اختلال هویت جنسی در کشور وجود دارد، اما این مرکز تنها ۲۰۰ نفر از این آنها را در مرکز شهید نواب صفوی تحت پوشش قرار داده است.

اکثر افراد پذیرش شده به صورت خود معرف، به مراکز مداخله در بحران های اجتماعی مراجعه نموده اند و یا از طرف سازمان ها، مراکز درمانی، پزشکان و مددکاران اجتماعی معرفی می شوند. در این مرکز بعد از تشکیل پرونده، مراجعه کنندگان توسط تیم تخصصی مورد ارزیابی روانشناختی  قرار می گیرند. هدف از این ارزیابی بررسی وضعیت روانشناختی فعلی مراجعه، از نظر وجود اختلال هویت جنسی است. در کنار این ارزیابی مددکاراجتماعی نیز از طریق مصاحبه، مشاوره و سایر مداخلات مددکاری وضعیت فردی، خانوادگی و اجتماعی مراجعین را بررسی می کند.

براساس شرح وظایفی که در سازمان بهزیستی تعریف شده است، مددکاران اجتماعی مرکز مداخله در بحران موظف هستند پس از اتمام اقدامات تخصصی به مراجعین و آمادگی آنان برای بازگشت به زندگی اجتماعی نسبت به ترخیص بیماران اقدام کنند. مددکاراجتماعی موظف است به مدت یک سال حداقل ۲ بار از وضعیت مراجعین ترخیص شده، مطلع شده، سرکشی های لازم را انجام داده و در صورتی که بیمار نیاز به ارائه خدمات مکمل داشته باشد به ارائه خدمات بپردازد. با وجود تمامی تلاش هایی که مددکاران اجتماعی در این راستا انجام می دهند، اما نبودن منابع رفاهی و خدماتی کافی، نبود پرسنل کافی در بخش مددکاری اجتماعی باعث شده است که مددکاران با چالش های فراوانی برای حمایت از افراد مبتلا به اختلال هویت جنسی مواجه باشند.

بدین ترتیب و با توجه به کمبود امکانات و منابع رفاهی لازم در سازمان بهزیستی کشور، این سوال مطرح می شود که چرا هیچ نهاد متولی و مرکز درمانی ویژه ای در ایران برای درمان و حمایت اجتماعی، اقتصادی این افراد ندارد؟ و آیا تنها مرکز مداخله در بحران شهید نواب صفوی در شهر تهران می تواند جوابگوی نیازهای حمایتی و اجتماعی افراد مبتلا به اختلال هویت جنسی در سراسر ایران باشد؟

منابع:

  • انجمن علمی مددکاری دانشگاه علوم بهزیستی ،مرکز مداخله در بحران شهید نواب صفوی

http://sw-uswr.blogfa.com/post-12.aspx

  • ضرورت مراجعه خانواده ترنسکشوال ها به مددکار اجتماعی ، امیر مغنی باشی منصوریه ،سوشیال نیوز

http://khabaronline-sw.blogfa.com/post/770

  • انجمن جامعه شناسی ایران ، جدال میان دو واقعیت مسائل دوجنسیتی ها در ایران

http://www.isa.org.ir/session-report/4052Leave a reply

Your email address will not be published.