صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  آذر منصوری: نگرانی ...
تیر
۳۰
۱۳۹۳
آذر منصوری: نگرانی والدین از آینده فرزندان مانع افزایش جمعیت می شود
تیر ۳۰ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

12718_262

عکس: مهرخانه

خانه امن: طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده با ۵۵ ماده از خردادماه سال گذشته، توسط کمیسیون‌های بهداشت و فرهنگی مجلس و کارگروه‌های مختلف بررسی شد. کلیات این طرح به مباحث و مشوق‌های فرهنگیِ کاهش سن ازدواج، کاهش طلاق و حمایت از فرزندآوری اختصاص دارد و هدف اصلی نمایندگان از ارائه آن رساندن نرخ باروری به  ۲٫۵ درصد تا سال ۱۴۰۴ است. فارغ از انتقادات وارد بر این طرح، بسیاری از کارشناسان معتقدند بار مالی دوازده هزار میلیاردی این طرح نیز مسیر تصویب آن را نیز با مشکلاتی مواجه خواهد کرد.

آذرمنصوری فعال زنان در گفتگو با ایسنا در این مورد می گوید: نگاه این طرح به دلایل کاھش جمعیت، سطحی است. یکی از مشکلات، رویکرد نویسندگان و مدافعان طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده است. دلایل افزایش جمعیت در دھه ۶٠ و ٧٠ و کاھش جمعیت در شرایط کنونی با یکدیگرتفاوت دارد. این در حالی است که نویسندگان این طرح گمان می کنند اگر در شرایط فعلی عواملی که باعث افزایش جمعیت در دھه ھای گذشته شده بود را تشدید کنند، جمعیت کشور افزایش می یابد و به ھیچ وجه توجه ندارند که کشور ما در زمینه سلامت باروری به یکی از پیشرفته ترین کشورھای خاورمیانه تبدیل شده است و سرعت پیشرفت فناوری و وسایل ارتباط جمعی، فضای امروز را با حال و ھوای حاکم در دھه ۶٠ بسیار متفاوت کرده است.

 وی می افزاید: ما فکر می کنیم با در نظر گرفتن مشوق ھایی می توانیم جوانان را به ازدواج و فرزندآوری ترغیب کنیم، این در حالی ست که رویکردھا با دھه ۶٠ کاملا تفاوت دارد. اگر مشکلات مبنایی را شناسایی و رفع نکنیم، مشوق ھا ھیچ تاثیری در رشد جمعیت نخواھند داشت. ضمن اینکه در حال حاضر نگاه غیرواقع بینانه ای نسبت به دلایل افزایش سن ازدواج وجود دارد.

حجت‌الاسلام احمد سالک نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهرخانه، در راستای اجرای طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده می‌گوید: طرح جامع جمعیت به صحن علنی مجلس فرستاده شده و به زودی مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ اما لازم است در راستای اینکه گرفتار اصل ۷۵ قانون اساسی نشویم منابع بودجه این طرح را در نظر بگیریم.

وی ادامه می دهد: برای رفع مشکل بودجه‌ای این طرح، کمیسیون فرهنگی مجلس جلسه‌ای با معاون نظارت راهبردی و مدیریت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری داشت که در این جلسه پیشنهاداتی برای تأمین بودجه طرح مطرح شد، اما در نهایت آقای نوبخت فرصتی درخواست کردند تا منابع تأمین بودجه طرح مشخص شود؛ ولی در کنار مشکلات بودجه‌‌ای، اطلاعاتی به دست ما رسیده است که خبر از برخی بی‌توجهی‌ها چون عدم تعیین وضعیت پرداخت وام ازدواج برای اجرای این طرح می‌‌دهد.

مواردی که این طرح برای دولت بار مالی ایجاد می کند:

دولت مکلف به پرداحت وام مسکن ۲ برابر سقف تعیین‌ شده به خانواده‌های دارای ۳ فرزند یا بیشتر خواهد شد که با افزایش تعداد فرزندان، میزان وام نیز به صورت پلکانی افزایش می‌یابد.

در صورت تأیید نهایی این طرح در مجلس شورای اسلامی، ‌ساعت کار مادران دارای فرزند زیر ۵ سال، حداکثر تا ۶۰ درصد کاهش می‌یابد و مادران شاغل می‌توانند با حداقل ۱۰ سال سابقه کار بازنشسته شوند.

سازوکاری برای بیمه تأمین اجتماعی زنان خانه‌دار اندیشیده شده است. این طرح دولت را مکلف به پرداخت یک سکه بهار آزادی به پسرانی که زیر ۲۲ سال و دخترانی که زیر ۲۰ سال ازدواج می‌کنند، کرده است.

تصویب نهایی این طرح دولت را مکلف می کند که برای مهدکودک، کودکان ۳ تا ۵ سال چهار دهک پایین جامعه یارانه پرداخت کند و کلیه دستگاه‌ها نیز مکلف به تأمین مهدکودک برای کارکنان می‌شوند.

به گفته محمد جواد محمودی استاد دانشگاه و جمعیت‌شناس اگر سیاست‌های جدید جمعیتی مرتبط با افزایش باروری هرچه زودتر اجرایی نشود و ساختارهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی متناسب با سیاست‌های جدید افزایش باروری متحول نگردند، نمی‌توان  به توقف کاهش نرخ باروری خوشبین بود.

اما آذر منصوری فعال زنان نظری خلاف محمد جواد محمودی دارد او می گوید: طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده منجر به افزایش جمعیت نمی شود؛ بلکه اجرای آن مشکلات دیگری را برای جامعه ایجاد میکند. اجرای این طرح به تبعیضھای موجود علیه زنان ایرانی دامن میزند و موجب افزایش آن میشود. با کاھش فرصتھای شغلی زنان متخصص و تحصیل کرده، به غیر از رشته ھای معلمی، پزشکی و پرستاری، موجب خروج زنان متخصص در رشته ھای دیگر از کشور می شود.

وی می افزاید: در این طرح به ھیچ وجه صورت مسئله به درستی تبیین نشده است و رغبت گروه ھدف این طرح، اعم از دختران و

پسران نسبت به مقوله ازدواج کاھش می یابد. درباره این گروه ھدف ھیچ ساز و کار منطقی با ضمانت اجرایی دیده نشده و بسته ھای تشویقی در نظر گرفته شده، رغبتی را در آنان ایجاد نمیکند. اگر تمایل زنان به فرزندآوری کاھش یافته است، به دلیل محدودیت ھا و مشکلات در دوران کودکی فرزندان نیست؛ بلکه مھمترین دغدغه ای که مانع افزایش تعداد جمعیت میشود، نگرانی والدین از آینده فرزندانشان است.Leave a reply

Your email address will not be published.