صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  شرط ضمن عقد، شرطی مش...
تیر
۲۷
۱۳۹۳
شرط ضمن عقد، شرطی مشکل ساز برای خروج آزادانه زنان از کشور
تیر ۲۷ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و حقوق
۳
, , , , , ,
image_pdfimage_print

w

عکس: namehnews

مهری ملکوتی: وکیل- پژوهشگر

توصیه مشاوران حقوقی به زنان ایرانی برای استفاده از شروط ضمن عقد، به منظور ایجاد تسهیلاتی در زندگی فردی و اجتماعی، همیشه کارساز نیست. گاهی یک شرط ضمن عقد در پیچ و خم مراحل اجرائی نه تنها گره ای از بسیار مشکلات قانونی زنان باز نمی کند، بلکه باعث می شود با مسائل تازه ای برخورد کنند که انتظارش را ندارند. در این مقاله به یک نمونه می پردازم که در ارتباط قرار می گیرد با  شرط ضمن عقد “حق خروج آزادانه زنان شوهردار از کشور”  با این فرض که نیازی به اجازه کتبی و رسمی شوهر نداشته باشند.

خوشبختانه اخیرا زنانی به خانه امن نامه نوشته یا از طریق فیس بوک تماس گرفته اند، که این شرط در مرحله عمل و اجرا به دست انداز می افتد و مثل این است که اساسا وجود ندارد. عین نامه یکی از آنها این جا نقل می شود:

« سلام، خسته نباشید. سوالی در مورد شرط ضمن عقد داشتم. در مورد شرط خروج از کشور معمولا سنگ اندازی های زیادی می شود و با وجود داشتن این شرط باز نیاز به اجازه شوهر پیدا می شود. لطفا راهنمائی کنید که این شرط چطور باید نوشته شود تا کامل و بدون مشکل باشد. مثلا امروز رفتم برای تمدید گذرنامه ام. مدارک لازم را روی میز گذاشتم. وقتی کارمند پلیس اداره گذرنامه، رضایت محضری شوهر را ازم خواست به سند محضری شروط ضمن عقد اشاره کردم که درش قید کرده بودیم “زوجین توافق نمودند که زوجه با همه اختیارات قانونی بدون نیاز به اجازه کتبی یا شفاهی مجدد زوج از کشور خارج شود تعیین مدت مقصد و شرایط مربوط به مسافرت خارج از کشور به صلاح دید خود زوجه است”.  کارمند مربوطه بعد از آن که کلی سند را بالا و پائین کرد و پس از تماس تلفنی با روسا،  فرمودند که من در هر حال باید رضایت محضری از شوهرم برای تمدید گذرنامه ام بیاورم چون در این جا فقط خروج از کشور قید شده و اشاره ای به مراجعه به پلیس گذرنامه و تمدید گذرنامه نشده و با وجود این شرط شوهرم فقط نمی تواند من را ممنوع الخروج کند ولی گرفتن گذرنامه باید با اجازه او باشد !!! »

این زن گرفتار، بدون شک نمادی است از بسیار زنان ایرانی که با هزار مصیبت شوهر را راضی کرده اند تا شرط ضمن عقد خروج از کشور را امضاء کند و حال که می خواهند نقش اجرائی آن را به چشم ببینند، گرفتار کم کاری مدیران مافوق در اداره گذرنامه شده اند که شرط را به زیان زن تفسیر می کنند. نتیجه آن:

۱ – نمی توانند بدون رضایت رسمی شوهر تقاضای صدور  یا تمدید گذرنامه کنند.

۲ – شنیده شده وقتی هم نیاز به تمدید ندارند و برای پرواز به فرودگاه می روند، به آنها اجازه پرواز داده نمی شود. اغلب ماموران نشسته در باجه های کنترل گذرنامه متذکر می شوند به فرض هم که این شرط معتبر باشد، باید اعتبار آن از سوی دادگاه تایید شده باشد. پرواز این زنان لغو می شود.

۳ – زنانی که شوهرشان با وجود امضای این شرط، رفته اند و آنها را ممنوع الخروج کرده اند، وقتی به فرودگاه می روند برای پرواز، از پرواز آنها ممانعت می شود. یه آنها می گویند به فرض هم که شرط معتبر باشد، ما نمی توانیم بدون حکم دادگاه، ممنوعیت خروج شما را نادیده بگیریم و به شما اجازه خروج بدهیم.

بنابراین شرطی که دلیل وجودی آن ایجاد برابری حق خروج زن و مرد از کشور بوده و به جبران قوانین تبعیض آمیز از سوی زن پیشنهاد و از سوی مرد پذیرفته شده، در مرحله اجرا درست در جهت عکس عمل می کند و باعث خشم و سرخوردگی زنان می شود. در این موارد مسئولیت با کیست؟

مسئولیت زنان در این باره

نوشتن و انتخاب کلمات و الفاظ شرط ، البته بسیار اهمیت دارد. حتی اگر در مواردی همان الفاظ که در شروط ضمن عقد چاپ شده در سندهای نکاحیه به کار برده شده باشد، کافی نیست و یک مشاور حقوقی، آنها را به نفع زن و با هدف آسان شدن اجرای شرط تغییر می دهد. این است که همواره توصیه می شود شروط ضمن عقد را بدون کمک وکیل مدافع و مشاور حقوقی به امضای شوهر نرسانند. بنابراین یک مسئولیت از آن زنی است که اراده کرده تا حدودی کرامت انسانی و برابری حقوقی خود را با شرط ضمن عقد تثبیت کند. او باید شتاب زدگی نکند و بدون نظر مشاور حقوقی و وکیل، شرط را نهائی نکند.

مسئولیت دیگران

اما مسئولیت عمده با نهادهائی است که تایید و اجرای شرط در حوزه قدرت آنهاست. در این موضوع خاص، البته قوه قضائیه نمی تواند به مسئولیت عمل نکند. این قوه لازم است باری دیگر شروط ضمن عقد چاپ شده در سندهای نکاحیه را بازنگری کرده و در صورت لزوم، چنانچه در اجرا مشکل آفرین است با استفاده از نظریه های کارشناسی آنها را اصلاح کند. از طرفی در مورد شروط ضمن عقدی که زنان و مردان بر آن شرایط چاپ شده، می افزایند، این مسئولیت به حال خود باقی است. نهادهای حکومتی برای تامین نیازها و رفاه مردم  تاسیس شده اند. بی تفاوتی در برابر سرگردانی شهروندان برای اجرای حقوقی که کسب کرده اند، به نهادهای حکومتی ماهیت ضد مردمی، می دهد که اصلی ترین ویژگی آن، غیر پاسخگوئی است. موردی که در این مقاله مطرح است، توسط جمعی از زنان ایرانی با “خانه امن” در میان گذاشته شده و بی گمان موضوع در خور اهمیتی است که احتیاج به مسئولیت پذیری نهادهای حکومتی دارد. دو نهاد قوه قضائیه به صورت مستقل و اداره گذرنامه که زیر مجموعه دولت است، لازم است سرگردانی زنان دارای شرط ضمن عقد برای خروج آزادانه از کشور را مورد بررسی قرار دهند:

 قوه قضائیه چگونه می تواند تاثیر گذار شود؟

قوه قضائیه از دو زاویه می تواند به زنانی که دارای شرط ضمن عقد خروج آزادانه از کشور ( بدون رضایت رسمی شوهر )هستند کمک کند تا سرگردان نشوند.

۱ – با به بحث گذاشتن موضوع در رسانه ها اطلاع رسانی کند، تا زنان و مردان به این آگاهی برسند که کدام الفاظ را باید در شرط ضمن عقد مورد بحث، که بسیار مشکل آفرین شده است به کار ببرند تا پلیس و مسئولین اداره گذرنامه بتوانند موجبات تسهیلات را  برای این زنان فراهم کنند و پرواز شان لغو نشود یا صدور و تمدید گذرنامه شان با موانع قانونی مواجه نگردد.

۲ – با صدور بخشنامه به مدیران اجرائی در اداره گذرنامه موضوع شرط ضمن عقد و چگونگی اجرای آن را شرح بدهند تا کارمندان و پلیس گذرنامه، که فاقد اطلاعات دقیق حقوقی در این باره هستند، اطلاعات شان ارتقاء یافته و چه بسا از خروج این زنان جلوگیری نکنند.

دولت چگونه می تواند تاثیرگذار شود؟

اداره گذرنامه زیر مجموعه دولت است. معاونت ریاست جمهور در امور زنان، در این باره مسئول است. مقررات اجرائی شرط ضمن عقد خروج از کشور برای زنانی که دارای این شرط هستند، باید به مدیران اجرائی اداره گذرنامه تفهیم شود. از طرفی حقوقدانان و مشاوران حقوقی که با بازوی معاونت زنان دفتر ریاست جمهور کار می کنند، می توانند موضوع را رسانه ای کنند تا زنان و مردان ، بهتر بتوانند در خصوص الفاظ شرط ضمن عقد به توافق برسند. ممکن است لازم باشد با وجود مشکلاتی که در اجرا اتفاق می افتد و برای زنان خسارت ایجاد می کند، توصیه کنند که تاکید بر صدور و تمدید گذرنامه بدون رضایت رسمی شوهر را به صراحت در شرط بگنجانند.

آن چه در گره گشائی از کار مردم در ساز و کار اداری، قضائی و قانونگذاری کشور مفقود است، ضرورت ایجاد هماهنگی در آن دسته از امور و حقوق شهروندی است که بدون هماهنگی نهادهای مرتبط، به تامین حقوق مکتسبه شهروند منجر نمی شود و تازه دست اندازهای جدید پیش پا می گذارد.

جمع بندی

شروط ضمن عقد را اسلام جایز دانسته است. در دینی بودن این حق که می تواند جمعی از زنان را که موفق به اخذ امضای شوهر ذیل هر یک از شروط آن می شوند، تردیدی متصور نیست. اما چگونگی انشای شرط ، نیاز به دقت حقوقی دارد و هرگاه الفاظ کاملا سنجیده و متناسب با خواست زن و رفع نیاز های آینده او انتخاب نشود، نتیجه عکس می دهد. به این مفهوم که زن به شرط مغرور می شود، در حالی که شرط قابلیت اجرا ندارد یا خود موضوع دعاوی و اختلاف های تازه بین زن و مرد می شود. بنابراین کار کردن روی شروط ضمن عقد نکاح با هدف اجرائی شدن آنها و رفع موانع در مراحل اجرا مسئولیت مهمی است که حقوقدانان کشور ناچار باید به آن بپردازند و مدیران مسئول در قوای سه گانه و در فرض حاضر، دولت و قوه قضائیه که متصدی اجرای آن هستند را متوجه مشکلات کنند. لازم است گزارشگران مطبوعات، سریعا شرط ضمن عقد خروج آزادانه زنان از کشور( بدون رضایت رسمی شوهر ) را به بحث و بررسی گذاشته و موجبات رفع موانع اجرائی و انشائی از آن را فراهم سازند. 1. عباس said on تیر ۲۸, ۱۳۹۳

  موافق این متن نیستم. متن البته نگاهی به مشکل موجود در داخل ایران دارد ولی ایراد من به اصل ماهیت وجود چنین مشکلاتی در جامعه ایرانی است. در اکثر کشورهای دنیا چنین مقررات دست و پا گیری نیست و زن و مرد از حقوق اداری یکسان برخوردارند. مهریه ای هم برای زنان وجود ندارد. معمولا زن و مرد هر دو کار می کنند و ثبات زندگی زناشویی به وجود رابطه عاشقانه و قلبی بستگی دارد. در کشورهای اسلامی ، ثبات زندگی زناشویی در عمل به عشق و علاقه متقابل وابسته نیست بلکه زن مجبور به زندگی است و مرد نیز محکوم به پرداخت مهریه. بنا بر این اجبار و اکراه به میان می آید. زنان زیادی متقاضی طلاق می شوند و مایل به خروج از کشور. دولت و حکومت هم تعدادی اهرم کنترلی درست کرده ، یک تعداد اهرم در دست زنان و تعدادی اخرم در دست مردان که یکدیگر را با آن بیازارند و آزادی یکدیگر را به سخره بگیرند. ممنوعیت خروج از کشور که در ایران به امری کاملا عادی و معمولی تبدیل شده ، در کشورهای دیگر به ندرت به چشم می خورد. رفتن به زندان بابت مهریه هم همین طور . قدیم دختران ایرانی مجرد بایستی از پدرشان اجازه محضری می گرفتند تا بتوانند گذرنامه دریافت کنند. دلیلی هم که عنوان می شود دفاع از ناموس و هویت زن ایرانی است. این ها همه نشانه های عقب ماندگی فرهنگی یک جامعه است. اصلا جای تاسف است که چنین مشکلاتی در کشور داریم.

  • مهبد said on مرداد ۳, ۱۳۹۳

   عباس گرامی . نظر شما را خواندم و دیدگاه خویش را نیز بیان کردم . موفق باشید . مهبد

 2. مهبد said on مرداد ۳, ۱۳۹۳

  سلام – با نوشته ی عباس موافقم . ابزارهای ایذایی چون مهریه- شیربها – شروط ضمن عقد – و ….. هیچگاه در عمل نتوانسته راحتی و آسودگی خیال برای فرد ذینفع حاصل کند . در واقع این مکانیسم ها یا به کار نمی آیند – یا در زمان مناسب بی اثر و بدون خاصیت می شوند . تنها راه رسیدن به راه حل مناسب – تلاش برای ایجاد حقوق برابر و یکسان برای زن و شوهر است . یعنی هر حقی را برای مرد قایل هستیم – دقیقاٌ همان حق را به زن باید داد و بالعکس . کاری که در بسیاری از جوامع انجام داده و نتایج درخشان آن را دیده اند .

Leave a reply

Your email address will not be published.