صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  شهرداری تهران باید پ...
تیر
۲۶
۱۳۹۳
شهرداری تهران باید پاسخگو باشد
تیر ۲۶ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

8b28dfb816666ee2fe5580f56a135959 (1)

عکس: aftabir

شهرداری پس ازصدوربخشنامه ای مبنی برتفکیک کارمندان زن و مرد و برکناری زنان منشی، تایپیست، اپراتور تلفن وکارمندان دفتری که با روسای مرد سروکار دارند با  واکنش های متفاوتی از سوی اعضای شورای شهر تهران و معاون رئیس جمهوردر امور زنان وخانواده روبرو شد. دلیل این تفکیک از سوی معاون رسانه وارتباطات شهرداری تهران ” آرامش و آسایش بیشتر کارکنان زن” عنوان شده است

معصومه آباد – عضو شورای شهر تهران: خانم‌ها راحت‌تر می‌شوند

به گزارش ایلنا، معصومه آباد عضو شورای شهر تهران در گفتگو با ایلنا ضمن اعلام موافقت با صورت جلسه اخیر شهرداری تهران که حکم به کنارگداشتن خانم ها از مشاغل دفتری در این نهاد و همچنین جدا کردن محل استقرار کارکنان آقا و خانم دارد، گفت: اصلا اخراجی نداشتیم بلکه مسئول دفتر، منشی‌ و تایپیست‌های خانمی که درحوزه مدیران کار می کردند، یک رتبه جایگاه‌شان ارتقا پیدا کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که «خانم های مسئول دفتر، منشی و تایپیست در شهرداری پس از ارتقا, به چه جایگاهی دست پیدا کرده‌اند»، گفت: حالا هر کس هر جایی که بود.

معصومه آباد در پاسخ به این سوال که «آیا تصمیم اخیر شورای معاونین و سازمان‌های شهرداری مبنی بر استفاده نکردن از خانم‌ها برای مشاغل دفتری به محدود شدن خانم‌ها منجر نمی‌شود»، گفت: اصلا اینطور نیست بلکه این تصمیم به ارتقای حرفه‌ای خانم‌ها منجر خواهد شد چنانچه خانم ها تشکر ویژه خود را طی طوماری به ما اعلام کرده اند، از همین رو این پیشنهاد شد که در دولت هم چنین اتفاقی بیفتد.

وی در پاسخ به این سوال که این پیشنهاد از طرف چه نهادی به دولت شده است، افزود: تصمیمی که در شهرداری گرفته شده است، به ارکان دولتی هم پیشنهاد شده است.

معصومه آباد در پاسخ به این سوال ایلنا که از او درباره این استدلال شهرداری که استفاده نکردن از خانم ها درمشاغل دفتری را به دلیل رفاه حال آنها دانسته بود» گفت: مدیران شهرداری تا ساعت ۹، ۱۰ شب مشغول فعالیت هستند و در سر کار حضور دارند بنابراین مسئول دفترشان هم باید سر کار حاضر باشد. وقتی مدیری کاری را الزام می‌کند دیگر اختیاری نیست که فردی بتواند بگوید توانش را دارم در ساعت غیراداری بمانم یا اینکه توانش را ندارم بلکه تکلیفی است که محیط کار برای او الزام می‌کند. مسئول دفتر، منشی تایپیست تا هر ساعتی که مدیر هست باید بمانند و به همین دلیل این تصمیم برای رفاه حال خانم‌ها گرفته شده است.

وی در پاسخ به این سوال که «آیا با تفکیک کردن محل استقرار کارکنان آقا و خانم در شهرداری تهران موافقید»، گفت: بله موافق هستم چون خانم‌ها راحت‌تر می‌شوند. هر چقدر فضای کاری خانم‌ها را برایشان اختصاصی‌تر کنیم تا در فضای راحت‌تری بتوانند فعالیت کنند بهتر است چون آنها می‌آیند در محیط کار که کار کنند.

آباد در واکنش به این سئوال که «خانم ها با اجتماع گریزی راحت ترند؟»، گفت: اجتماع‌گریزی نیست و تعبیر بد از این موضوع نکنید. وقتی حوزه‌ و کار مشخصی را برای شما تعریف کردند شما با همجنس خودت باشی راحت‌تری تا با جنس مخالف.

علی صابری – نماینده مرد مردم تهران: بخشنامه عجیب و غریبی است

به گزارش ایسنا، اولین معترض نسبت به آن در صحن علنی شورای شهر تهران علی صابری – نماینده مرد مردم تهران در شورای شهر بود. در حالی که سه نماینده زن شورای شهر تهران که نمایندگان زنان پایتخت نیز محسوب می‌شوند، نه تنها درخواستی برای صحبت و اعتراض در مورد این مهم نداشتند بلکه در پاسخ به خبرنگاران هم اظهاراتی نداشتند که برای زنان تهرانی جویای کار، دلگرم کننده باشد.

روز گذشته و در ابتدای جلسه علنی شورای شهر تهران، علی صابری – عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر، همان ابتدای جلسه در تذکری خطاب به شهرداری، ‌خواست درباره این بخشنامه توضیح دهند.

وی با «عجیب و غریب خواندن» بخشنامه‌ای که گفته می‌شود برای رفاه بانوان در نظر گرفته شده،‌ گفت: شاید من اشتباه برداشت کرده‌ام یا اشتباه منتقل شده است.

این عضو شورا هم چنین این سوال را مطرح کرد که آیا با تغییر پست خانم ها آنها می‌توانند در پست دیگری مشغول به کار شوند یا باید از شهرداری بروند؟

صابری از بانوان شورای شهر نیز خواست که به این مساله توجه کنند اما حداقل در این جلسه علنی صدایی از این سه زن بلند نشد. الهه راستگو – عضو هیئت رئیسه شورای شهر پایتخت ‌در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره این بخشنامه گفت که ” اصلا از آن اطلاعی ندارد”. وی پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا را به بعد موکول کرد و گفت ابتدا باید این موضوع را بررسی کند.

فاطمه دانشور – عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی نیز در پاسخ به این سوال ایسنا، از بخشی از این بخشنامه حمایت ضمنی کرد و گفت: اگر طبق بخشنامه مدیران ملزم به استفاده از منشی «مرد» باشند، اشکالی ندارد زیرا رابطه منشی با رئیس به گونه‌ای است که گاهی مشکلاتی را برای خانم‌ها ایجاد می‌کند و آن‌ها نسبت به این مساله معترض می‌شوند. اگر گفته شده که تایپیست و دیگر سمت‌ها نیز باید از خانم‌ها گرفته‌ شود،‌ این کار نادرست است و نباید صورت بگیرد اما در مورد منشی اشکالی ندارد.

محسن پیرهادی – عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر: چنین بخشنامه‌ای صادر نشده است

البته محسن پیرهادی – عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر، ‌معتقد بود چنین بخشنامه‌ای صادر نشده است و تصویر روی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی «الکی» است.

او هم همچون دانشور، ‌تاکید کرد که اگر گفته شده، مدیران آقا، ‌منشی خانم نداشته باشند، اتفاق خوب است و نیاز به بخشنامه ندارد ‌و اصلا باید همینطور باشد وکارمندان خانم نباید از پست خود تغییر داده شوند، کما اینکه خانم‌های بسیاری در شهرداری کار می‌کنند.

شهیندخت ملاوردی – معاون رئیس جمهور: شهرداری باید برای صدور بخشنامه حذف زنان پاسخگو باشد

به گزارش شرق، دیروز معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در نشستی با اشاره به اقدام شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران باید برای صدور بخشنامه «حذف زنان» پاسخگو باشد.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: نظر ما همان نظر شورای شهر است. هرچند چنین تصمیم‌هایی با نیت خیر گرفته شود، ولی شهرداری تهران باید پاسخگوی چنین بخشنامه‌هایی باشد.

شهیندخت مولاوردی افزود: باید مشخص شود چه جایگزین شغلی برای زنان شاغل در سطوحی مانند منشی و تایپیست در نظر گرفته شده است و آیا این زنان به سطحی ارتقا می‌یابند که معذوریت‌هایی وجود نداشته باشد؟

مولاوردی در پایان گفت: ما روزهای گذشته را صرف به‌ دست‌آوردن صحت و سقم این بخشنامه کردیم و قرار است با نرگس معدنی‌پور، مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران در مورد این بخشنامه شهرداری جلسه‌ای داشته باشیم.Leave a reply

Your email address will not be published.