صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  شوهر حق طلاق مطلق ر...
تیر
۲۶
۱۳۹۳
شوهر حق طلاق مطلق را در هر صورت از دست نمی دهد
تیر ۲۶ ۱۳۹۳
پرسش و پاسخ قانونی
۱
image_pdfimage_print

8808737-red-3d-question-mark

شوهری که به زن حق مطلق طلاق را به صورت ضمن عقد می دهد حق مطلق خود را برای طلاق زن از دست نمی دهد.

پرسش:

نازیلا هستم. از همدان تماس می گیرم. دلم خوش بود که شرط حق مطلق طلاق را به امضای شوهرم رسانده ام و دیگر عنان اختیار حفظ رابطه زناشوئی یا گسیختن رابطه فقط و فقط با من است. حالا با دو تا بچه احضاریه به دستم رسیده که شوهرم می خواهد طلاقم بدهد. پس آن شرط ضمن عقد که شما حقوقدان ها این قدر در باره فوایدش حرف می زنید، چه سودی برای من داشته؟

پاسخ:

نازیلا خانم. این تنها شما نیستید که گرفتار سوء تفاهم در باره شرط ضمن عقد “طلاق” شده اید. حتی مردانی که اغلب حاضر نیستند زیر این شرط را امضاء کنند، ترس شان از این است که مبادا ریش و قیچی را بدهند به زن و دیگر خودشان فاقد حق طلاق بشوند. زنانی هم هستند که به اشتباه خیال می کنند وقتی امضای شوهر را زیر این شرط گرفتند، او دیگر نمی تواند خودسرانه طلاق شان بدهد. در حالی که چنین نیست و حق مرد بر طلاق زن به صورت مطلق یعنی بدون آن که زن مرتکب خطا و تخلفی شده باشد، با وجود این شرط به قوت خود باقی است.

پرسش:

پس بفرمائید فایده این شرط برای زنی در شرایط کنونی من چه بوده؟

پاسخ:

خیلی فایده داشته. ولی چون شما در شرایطی قرار نگرفته اید که دلتان بخواهد از شوهرتان جدا شوید ، متوجه فواید آن نشده اید. مثلا اگر نسبت به او به هر دلیل کراهت پیدا می کردید و از نزدیکی با او احساس نفرت و بیزاری می کردید و می خواستید بدون موافقت او طلاق بگیرید، این شرط به دادتان می رسید. دادگاه شما را به وکالت از شوهر طلاق می داد، هرچند شوهر راضی به طلاق نبود و شما رها می شدید. اما چون برای شما این شرایط پیش نیامده نمی توانید اهمیت آن را درک کنید.

پرسش:

پس شرط ضمن عقد، از حق مردانه شوهر برای طلاق خودسرانه چیزی کم نکرده. گویا مولای درز این حق تبعیض آمیز نمی رود.

پاسخ:

همین طور است. با وجود شرط ضمن عقد برای طلاق با اختیار مطلق، که شما در سند نکاحیه یا در قرارداد دیگری به دست آورده اید، هر دو نسبت به طلاق، حقوق برابر دارید. هریک در صورت نارضایتی می توانستید به سرعت یکدیگر را طلاق بدهید. ولی این حق شما که با موافقت شوهر به دست آمده به هیچوجه، حقوق مردانه او را همان طور که خودتان هم یادآور شده اید، متزلزل نکرده است. بلکه او با رضایت کامل به شما وکالت بلاعزل داده تا هروقت بخواهید  از آن استفاده کنید و از طرف شوهر، خودتان را مطلقه کنید.

پرسش:

پس ان وقت هم وکیل آقا بودم؟

پاسخ:

البته. ولی تا قوانین ایران با هدف رفع تبعیض از زنان و برابری حقوقی زن و مرد بازنگری نشده، زنان باید قدر شروط ضمن عقد را بدانند و از شوهر زیر شرایط مهم و حیاتی امضاء بگیرند.

پرسش:

چرا یک کاری نمی کنید تا قوانین اصلاح بشود؟ مثل این است که ما را دنبال نخود سیاه می فرستید.

پاسخ:

در حد توان همه کار کرده اند و می کنند. هنوز نتایج لازم را نگرفته ایم.  حتما ثمرات این همه کار و سرسختی آشکار می شود. ولی تا آن وقت زنان باید خود حافظ منافع شان باشند و فرصت های کوچک را از دست ندهند. این ها نخود سیاه نیستند. چاره جوئی است برای جبران قوانین تبعیض آمیز در زندگی زناشوئی.  1. هشت said on خرداد ۲۷, ۱۳۹۴

    نمیدونم شاید من اشتباه متوجه شدم ولی‌ فکر می‌کنم منظور خانوم نازیلا این بوده که مردان نباید حق طلاق داشته باشن و قوانین باید در این راستا اصلاح بشه چون در رابطه با ایشون که بنظر نمیاد حقی‌ ازشون ضایع شده باشه ولی‌ مثل این که منظورشون از حق تبعیض آمیز “امکان ترک زندگی‌ یه مشترک توسط مرد در صورتی‌ که نخواهد به زندگی‌ یه مشترکش ادامه بده” هستش! که خوب بنظر نمیاد حق نابجأی باشه مشکل در اینی هست که خانم ها طبقه قانون این حق رو ندران و باید حتما اون رو با ذکر شرط در عقد نامه اخذ کنن. نه اینی که آقایون هم نباید این حق رو داشته باشن (که البته خانوم نازیلا این حق رو هم داشتن)

Leave a reply

Your email address will not be published.