صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  اجرای طرح یکپارچه سا...
تیر
۲۵
۱۳۹۳
اجرای طرح یکپارچه سازی اطلاعات زنان سرپرست خانوار با همکاری نهاد ریاست جمهوری
تیر ۲۵ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

23066

عکس: ایسنا

مدیرستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار شهرداری تهران از اجرای طرح یکپارچه سازی سامانه اطلاعات زنان سرپرست خانوار با همکاری معاونت امور زنان نهاد ریاست جمهوری خبر داد.

به گزارش ایسنا، فهیمه فیروزفر در حاشیه برگزاری مراسم افطاری زنان سرپرست خانوار که توسط شهرداری تهران در هتل شیان برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: به دنبال جلسات مشترکی که با معاونت امور زنان نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، طرح یکپارچه سازی سامانه اطلاعات زنان سرپرست خانوار در شهر تهران پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح در نهایت به اشاعه بهترین مدل توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در تهران و بعد در کشور منتهی خواهد شد، افزود: با توجه به اینکه طرح یکپارچه سازی سامانه اطلاعاتی زنان سرپرست خانوار در گام اول به صورت پایلوت در منطقه ۲۰ شهرداری تهران اجرا خواهد شد؛ تمامی سازمان‌های متولی مانند کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی و… اطلاعات خود را در یک سیستم یکپارچه قرار خواهند داد تا مشخص شود که درسایه مدیریت جهادی و عزم ملی چگونه می‌توان به مشکلات زنان سرپرست خانوار با همکاری ارگان‌های مختلف رسیدگی کرد تا بعد از مشحص شدن نتایج این طرح به صورت یک مدل کشوری اجرایی شود.

فیروزفر با بیان اینکه در قالب این طرح به دنبال مشخص کردن ظرفیت تمامی سازمان های دولتی و خصوی در حوزه زنان سرپرست خانوار در شهر تهران هستیم، ادامه داد: خوشبختانه طی بازدیدی که معاون امور بانوان نهاد ریاست جمهوری از ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و سامانه اطلاعاتی این ستاد داشتند، پیشنهاد اجرای سیستم یکپارچه سامانه اطلاعات زنان سرپرست خانوار را مطرح کردند و مقرر شد تا کمیته‌ای تحت عنوان کمیته اشاعه فرهنگ اشتغال با همکاری سازمان های دولتی و بخش خصوصی تشکیل شود. در واقع تمامی هماهنگی های لازم بین سازمان های دولتی از سوی معاونت امور بانوان ریاست جمهوری انجام می شود که ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار شهرداری تهران نیز یکی از اعضای این کمیته است.

مدیرستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار با بیان اینکه در این کمیته نمایندگانی از تمامی سازمان‌های متولی مانند نهاد ریاست جمهوری، وزارتخانه‌های مختلف به ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان بهزیستی کشور، کمیته امداد امام خمینی(ره)، استانداری و فرمانداری تهران و تعدادی از سازمان‌های خصوصی مانند صندوق مهر رضا حضور دارند، بیان کرد: یکی از موضوعاتی که در این کمیته مشترک پیگیری می‌شود فرهنگ سازی کار و فعالیت برای زنان سرپرست خانوار درکشور است. اکنون متاسفانه فرهنگ کار در حوزه زنان سرپرست خانوار وجود ندارد و به دلیل اجرای مدل‌های غلط این افراد به دریافت کمک‌های نقدی از سوی سازمان‌های متولی روی آورده‌اند. در حالی که این روش اشتباه است و باعث وابستگی بیشتر این زنان به سازمان‌ها و کمک‌های ناچیز نقدی می شود. به عبارت دیگر این کمیته به دنبال اشاعه فرهنگ اشتغال در تهران و به عنوان یک مدل موفق در کشور است.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی دیگر از وظایف کمیته اشاعه فرهنگ کار، شناسایی ظرفیت‌های کار در وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی برای زنان سرپرست خانوار است، یادآور شد: در واقع به دنبال استخراج ظرفیت‌های موجود در سازمان‌های دولتی و خصوصی برای اشتغال زنان سرپرست خانوار هستیم. خوشبختانه استقبال خوبی در زمینه همکاری سازمان‌های متولی در حوزه زنان سرپرست خانوار بین سازمان‌های خصوصی و دولتی وجود دارد.

فیروزفر با تاکید بر اینکه هدف نهایی این کمیته تدوین برنامه ششم توسعه در حوزه زنان است، گفت: دربرنامه پنجم توسعه وظایف زیادی برای سازمان‌های متولی در حوزه زنان سرپرست خانوار تدوین شده بود، اما هیچ کدام از این وظایف اجرایی نشد به این دلیل که برنامه پنجم توسعه پیوست اجتماعی نداشت.

وی گفت: برای تدوین برنامه ششم توسعه در حوزه زنان سرپرست خانوار با تشکیل این کمیته در نظر داریم تا با تهیه پیوست اجتماعی هر کدام از سازمان‌ها در دو بخش دولتی و خصوصی بدانند در این حوزه چه وظایفی را دارند و ردیف بودجه این وظایف نیز از سوی دولت در قانون بودجه سالانه دیده شده باشد.

منبع: ایسناLeave a reply

Your email address will not be published.